Ławki parkowe i meble miejskie

Ławki parkowe i meble miejskie

Architektura miejska, lub tzw. mikra architektura i meble miejskie to temat który przez wiele, wiele dekad nie był podejmowany w świadomości społeczeństwa. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, obok dróżki stoją ławki parkowe lub kosze na śmieci. Typowa rzecz, od zawsze tak było, co za filozofia? dojrzymy ofertę na http://www.archipark.pl/pl/oferta.html . Okazuje się jednak, że jak najbardziej, jest.

Mówiąc o małej architekturze, tym samym piszemy o przestrzeni która nas otacza. O tym, jak na przykład wyglądają skwerki, placyki, ścieżki, parki. O tym, bądź mamy gdzie wyrzucić puste opakowanie po chrupkach, czy mamy gdzie usiąść gdy chcemy odpocząć, czy zmierzając w słońcu razi nas słońce. Mówiąc wprost, architektura komunalna wpływa na to, czy jesteśmy skłonni w danym miejscu przebywać, a później tam powracać.

Ale czym w praktyce mała architektura jest, co się na nią składa? A chociażby stojaki na rowery, ławki parkowe lub kosze uliczne. Każdy z tych drobnych elementów które mijamy i nad jakimi nie rozmyślamy – a to przecież one w dużej mierze odpowiadają za wygląd jak również atmosferę otoczenia, ale też jego funkcjonalność i poczucie bezpieczeństwa.

Stojaki rowerowe choćby. Mogą być cudowne i stylowe, jednak jednocześnie tak dziwne, że kompletnie nieużyteczne. Ławki parkowe mogą być nudne, ale niesamowicie mocne, dzięki czemu przetrwają wiele lat. A kosze uliczne, mogą być na trwałe przymocowane do ziemi (np. kosze betonowe) tym samym zwiększając ich trwałość jak również bezpieczeństwo (nikt raczej nie zniszczy go w trakcie demonstracji ulicznej) lub metalowe lub wręcz plastikowe, nieskomplikowane do wymiany ale nie aż tak solidne. Pozostając w tematyce śmietników: kosze parkowe raz jeszcze muszą dobrze kreować się z anturażem roślinności, ale niekoniecznie być odpornymi na manifestacje.

Chcemy czy nie, mała architektura to coś, co ma znaczenie na nas wszystkich, więc powinno się się tą tematyką zaciekawić i przejrzeć parę artykułów w prasie branżowej.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 6 (ostatnio: 14.06.2018 18:16:49)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz