Biuro rachunkowe w Elblągu radzi

Biuro rachunkowe w Elblągu radzi

Będą poprawki w ustawie dotyczącej daniny VAT. Ministerstwo Finansów zrzeka się pomysłu kaucji rejestracyjnej dla podmiotów które mają zaległości podatkowe. To interesująca aktualizacja bowiem jeszcze niedawno legislatorzy byli przekonani o skuteczności tego mechanizmu. Kaucja ma zostać zamieniona dużo większą odpowiedzialnością pełnomocników którzy rejestrują firmy.

Warto wiedzieć że minął tylko miesiąc od upublicznienia dokumentu w którym kaucja rejestracyjna była zapisana. Wzór działania kaucji był prosty. Każdy podmiot który posiadał zaległość podatkową lub groziło mu wygenerowanie zaległości podatkowej musiał przy rejestracji firmy uniści kaucje rejestracyjną. Wielkość kaucji była ustalona w przedziale 20-200 tysięcy złoty. Na jej wartość wpływała ocena podmiotu a także jego kontakty z podmiotami które posiadają zaległość podatkową. Kilku ważnych księgowych obwiało się że kaucja zamiast działać pozytywnie zostanie wykorzystywana jako broń tworząc sytuacje patologiczne.

Świeża wersja projektu nie posada odwołania na temat kaucji. Poszerzona została odpowiedzialność pełnomocników zakładających firmy. W starej wersji dokumentu odpowiedzialność ta miała nie przekraczać dziesięciokrotności zwykłego miesięcznego wynagrodzenia. Teraz suma ta nie może przekroczyć 500 tysięcy złoty. Ministrowie liczą że duże kary finansowe dobrze odstraszą tzw. słupy.

Nowością w dokumencie jest także rozszerzenie mechanizmu odwróconego VAT-u. Będzie on dotyczył niektórych sektorów branży budowlanej oraz sprzedaż procesorów powyżej 20 tysięcy złoty, towary ze słota oraz srebra. Mechanizm ten działa na zasadzie wyliczania podatku przez klienta a nie sprzedawcę.

O kilka zdań dotyczących kaucji rejestracyjnej poprosiliśmy Panią Magdę która na co dzień prowadzi biuro rachunkowe w Elblągu.

To fakt że spora ilość księgowych obawiało się kaucji rejestracyjnej. Mogła ona stworzyć patologie związane z rejestracją nowych przedsiębiorstw.


Ocena: 4/5 (2 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 13 (ostatnio: 27.09.2017 12:37:10)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz