Biuro rachunkowe o zmianie w prawie pracy

Biuro rachunkowe o zmianie w prawie pracy

2017 rok zapowiada dużo zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Dużo pracodawców będzie zmuszonych zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się korzystne dla ludzi pracujących, czy może przyczynią się do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przejrzeć dostępne newsy i odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejszą zmianą będzie wciśnięcie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Aktualnie wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób unormowane. Taki stan rzeczy bardzo często wykorzystywany jest przez pracodawców. Sejm uznał że taka praktyka odpowiada za naganną sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają zmusić do refleksji, w której przedsiębiorca będzie musiał zastanowić się, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problem leży tym, że razem z wprowadzeniem płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie w górę pójdzie też płaca minimalna umowy o pracę. Zmianę tę najbardziej odczują pracodawcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna bo może doprowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie pracowników w celu pozbycia się kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na skok statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się źle prezentować we wszelkiego rodzaju testach opinii publicznej.

Ustawodawcy oszacowali konkretny zysk jaki ma się pojawić po wejściu przepisów w życie. Ciekawe jest to czy w szacunkach uwzględnili niechęć pracodawców do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas odpowie na to pytanie. Zapowiadane zmiany rodzą kolejne pytania, na które trudno w tym momencie odpowiedzieć. Być może zamiast kroku w przód gospodarka wykonana dwa kroki w tył.

O komentarz poprosiliśmy panią Monikę Lewandowską tworzącą portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to realne zagrożenie, na które rządzący powinni wziąć poprawkę bowiem naprawa tej sytuacji może być bardzo trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało niecałe pół roku warto ten czas wykorzystać na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 6 (ostatnio: 05.07.2017 21:49:04)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz